پرستاری

مراقبت از سالمندان

[vc_row][vc_column][vc_separator color=”white”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]

با توجه به افزایش جمعیت سالخوردگان در کشور مراقبت از سالمندان در منزل نیاز جدید جامعه است. مراقبت از سالمند در صف گرفتن مجوز به عنوان یک رشته دانشگاهی جدید است. نگهداری از سالمند یکی از مشغولیت های ذهنی افرادی است که والدین سالخورده دارند. سالمندان نیاز های خاص خود را دارند که شامل : عاطفی ، معیشتی و … می باشد. تمایل سالمندان و فرزندانشان فراهم کردن نیازهای آنان در منزل است. مراقبت سالمندان یک شغل نیست بلکه عشق است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم مهمترین نکات مراقبت از سالمند در منزل را به شما ارائه دهیم. این راهنما قابل استفاده خانواده ها و مراقبت سالمند در منزل می باشد.

تعریف سالمند
دوران سالمندی به سنین بالای ۶۰ سال اطلاق می‌گردد. ممکن است تغییرات سالمندی از سال‌ها قبل و از ۴۰ سالگی آغاز شود. نگرش ما به سالمندی اهمیت دارد. سالمندی، یک بیماری نیست بلکه یک پدیده طبیعی است.

مراقبت از سالمند به چه معناست؟

مراقبت از سالمندان یک خدمت دائمی می باشد. این خدمت شامل خدمات تخصصی که توسط پرستار ارائه می شود نمی باشد.مرا می تواند گرفتن مراقبت از سالمندان شار خون و گرفتن قند خون و … را نیز انجام دهد.مراقبت از سالمندان کمی دشوارتر از نگهداری از سالمند در منزل می باشد، مراقبت از سالمندان نیاز به تجربه و توانایی های بیشتری دارد. مراقبت از افراد سالمند گاهی از عهده فرزندان آنان خارج است. امر مراقبت از سالمندان دشوار است. شرایط و نحوه مراقبت از سالمندان در خانه برای برخی پر از عشق و برکت، و بعضی افراد امری چالش برانگیز است. بهتر است برای مراقبت صحیح از سالمند درک روشنی از دوران سالمندی بدست آورید

چگونه از سالمندان بستری در خانه مراقبت و نگهداری کنیم؟
بسیاری از ما سالمندانی در خانه داریم که در بستر افتاده یا به اصطلاح عام زمین گیر شده اند. این افراد معمولا توانایی حرکت و انجام کارهای روزمره را ندارند. در این نوشته سعی می شود نکاتی درخصوص نحوه نگهداری از این افراد آورده شود.
نکته اول در مراقبت از سالمندان رعایت نکات بهداشت و سلامت آنهاست. افراد در بستر افتاده قادر به انجام کارهای بهداشتی خود مانند طهارت، حمام کردن و غیره نیستند. بنابراین شما به عنوان فرزند یا یک پرستار و مراقب سالمند باید به آنها در این کارها کمک کند. حمام کردن/دوش گرفتن، ناخن گرفتن، مسواک زدن، اصلاح مو و عوض کردن لباس ها از جمله وظایفی هستند که شما باید برای سالمندان بیمار و زمین گیر انجام دهید.

چرا مراقبت از سالمندان در منزل اولویت دارد؟

محیط منزل برایمراقبت از سالمندان آشنا است و به آن انس دارند  به همین دلیل در آن آرامش دارند و همین آرامش به ویژه در حضور خانواده یا مراقب سالمند در حفظ سلامت سالمندان یا بهبود شرایط سالمند بیمار می تواند موثر باشد. برای مراقبت از سالمند در منزل ۲ گزینه پیش روی شماست در صورتی فردی از اعضای خانواده می تواند از وی مراقبت کند این مسئولیت را بر عهده بگیرد و گزینه دیگر استفاده از خدمات پرستاری در منزل می باشد.بهتر است جهت استخدام مراقب سالمند از مراکز ارائه دهنده این خدمات مشاوره بگیرید.برخی از سالمندان به جز خدمات مراقبت به برخی خدمات تخصصی تر مانند خدمات پزشکی، پرستاری ، کارشناس زخم  نیز احتیاج دارند ، می توانید مراکزی را انتخاب کنید که همه ای خدمات را یکجا ارائه می دهند.

به صورت کلی مزایای مراقبت از سالمندان در منزل را به شرح ذیل می باشد:

 • آسایش و امنیت  بیشتر
 • مراقبت شخصی و خصوصی
 • بازیابی سریعتر پس ازعمل جراحی
 • توجه رو در رو
 • صرفه اقتصادی
 • آرامش خاطر هر دو طرف
 • حفظ استقلال
 • همراهی  و  مصاحبت
 • کاهش درگیری خانواده
 • ادامه نگهداری و مالکیت حیوانات خانگی

حمایت روحی و عاطفی از سالمندان
توجه کنید که بیماران سالمند و در بستر نیاز به حمایت روحی و عاطفی شما دارند؛ حتی سالمندانی که هوشیاری کامل ندارند. سالمندان زمین گیر به دلیل اینکه توانایی حرکت ندارند، نمی توانند به ملاقات دیگران رفته و با دیگران معاشرت کنند، بنابراین حضور فرزندان در کنار آنها و ابراز محبت به آنها بسیار مهم است. به عنوان فرزند یک سالمند بیمار و در بستر شما می توانید سالمند را به انجام برخی از کارها – اگر توانایی لازم را دارند- تشویق کنید؛ برای مثال اگر آنها مایل به انجام یک کار هنری هستند آنها را تشویق به این کار کنید، یا اگر می توانید هر از گاهی آنها را به ملاقات یکی از اقوام یا دوستان ببرید. معاشرت و گفتگو با دیگران برای هر فردی بویژه سالمندان در بستر بسیار مفید است و در ارتقای روحیه آنها و در نهایت بهبود یا حفظ وضعیت فعلی شان موثر است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “مراقبت از سالمندان

 1. afraclinic گفت:

  این مطلب برای من مفید بود

  1. afraclinic گفت:

   دست درد نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *